Oslava duchů a ducha romštiny

Mezinárodní den romštiny připadá na 5. listopadu, v letošním roce si ho ale oslavíme o něco dříve. V pražském holešovickém parčíku, v jehož centru se nachází knihami naditá literární kavárna Knihkopec, se ve čtvrtek 3. listopadu od 16 hodin bude slavit romština, romské autorky budou číst ze svých knih příběhy o duchách zemřelých, některé budou vyprávět a publikum napjatě poslouchat. Na pozadí toho všeho se bude také tančit, rozezní se cimbál a zaplanou ohně inspirované mexickým svátkem mrtvých Dia de muertos. Chybět nebude knižní nabídka na stánku nakladatelství KHER, tradiční romské jídlo, mexický oltář, Ščuka shop-dárkové předměty a doplňky s romskou tématikou. Programem bude provázet Vojtěch Lavička.

Na co se ve čtyřhodinovém maratonu můžete těšit?

16:00 Zahájení akce

16:05 Vystoupení taneční skupiny Jagori pod vedením Kristiny Gorolové

16:15 Čtení z knihy Den byl pro mě krátkej – paměti hrdé Romky od Olgy Fečové (Slovo 21 z. s., knihu vydalo nakladatelství KHER, z. s.)

16:35 Vystoupení romské taneční skupiny Terne čaja a Oksany Trofymenko (Cirkusárna)

16:45 Autorské čtení Ivety Kokyové z knihy O mulo! Povídky o duchách zemřelých (KHER, z. s.)

17:30 Storry telling v podání Ilony Ferkové (Slovo 21 z. s.)

18:00 Vystoupení dětí z kroužku Cirkusárna

18:15 Cimbálová kapela - Vojtěch Lavička-housle, Leon Boldi-cimbál, Jindřich Fritsch-basa

19:45 Ohnivé vystoupení inspirované Dia de muertos (Cirkusárna)

Akci organizuje ÚMČ Praha 7 v rámci projektu Terénní práce s romskou komunitou na Praze 7, který je financován z prostředků Úřadu vlády ČR.

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze