Noc literatury s tragikomickou povídkou Gejzy Demetera

Koncem září vás zveme na již tradiční celorepublikovou událost - happening Noc literatury a romská literatura se letošním ročníkem spojí již popáté. V Komunitním centru Kampa - Sala Terrena vás 20. září strhne neobyčejným příběhem ze života Petr Vančura. Čtení probíhá od 18 hodin v pravidelných půlhodinách až do pozdních 23 hodin.

Příběh z povídkové sbírky Samet blues: Drsná devadesátá v povídkách Romů (Kher, 2021), je tragikomickou moralitou o Romovi, který se zpronevěřil zákonům romipen (romství) a svou chamtivostí na svou rodinu přivolal smůlu. Ilustruje vysokou integrovanost Romů do českého prostředí po poválečném příchodu ze Slovenska, ale i způsob, jakým tradiční romské hodnoty vzájemné výpomoci a solidarity nahradil hon za materiálním balastem, okoukaný od neromských sousedů. V neposlední řadě tento pro romské písemnictví nezvyklý text reflektuje fatální dopad sametové revoluce na život českých Romů, kteří spíše než úlevnou svobodu pocítili nejistotu, strach o život a pád na sociální dno.

Z knihy se bude číst také v Čáslavi, Horním Slavkově, Jihlavě, Jindřichově Hradci, Litoměřicích, Poděbradech, Prachaticích, Příbrami, Ústí nad Labem a Žatci.

Autorské čtení finančně podpořilo hlavní město Praha.

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze