Vzpomínkový večer ku příležitosti vydání knihy Olgy Fečové bude oslavou díla i jejího života

Vzpomínkový večer ku příležitosti nedožitého vydání knihy pamětí Olgy Fečové (1942–2022), majoritou uznávané filantropky, hrdé Romky s nezdolnou energií, jež se stala inspirativní autoritou romské společnosti, proběhne 5. října 2022 v pražském prostoru HYB. Místo leží jen nedaleko ulic, kde autorka strávila své šťastné období života.

Ve svých pamětech Den byl pro mě krátkej, které společně vydala nakladatelství Kher a Paseka, Olga Fečová zachytila život svérázných obyvatel zmizelého světa tradičních osad, staroměstských pavlačí i dělnických kolonií v pohraničí. Její rodina přišla po válce do Čech za prací a úspěšně se začlenila do zdejší společnosti, aniž by se vzdala romských tradic a hodnot. Osobně laděné vzpomínky se prolínají s těmi profesními. Líčí práci asistentky pedagoga i život věhlasné muzikantské rodiny, se kterou od 90. let vedla spolek Čhavorikani luma pro sociálně vyloučené děti. V roce 2020 byla Senátem navržena na státní vyznamenání. Na půdorysu individuálního osudu tak před námi vystupují kontury dosud málo poznaného příběhu Romů v československém prostoru.

Hosty večera budou autorčiny dcery Erika Fečová a Ludmila Fečová, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, jež knihu opatřila úvodním slovem, romista Zbyněk Andrš, autor doslovu o historii Romů, muzikoložka Zuzana Jurková a herečka Pavlína Matiová. Moderuje Alica Sigmund Heráková.

Vstup zdarma

Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR. Křest se uskuteční díky finanční podpoře Bader Philanthropies, Inc. ahlavního města Prahy.

Knihu finančně podpořily Česko-německý fond budoucnosti, hlavní město Praha a Bader Philanthropies, Inc.

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze