K Mezinárodnímu dni Romů již neodmyslitelně patří romské knihy

K dubnu již tradičně patří oslavy Mezinárodního dne Romů. 8. dubna po celé republice proběhnou nejrůznější formy připomínky prvního kongresu Mezinárodní romské unie v Londýně v roce 1971, od něhož se datuje vznik romské vlajky, preference označení etnonyma Rom před hanlivými exonymy či shoda na romské hymně Gelem, gelem.

V Praze se o organizaci stará již řadu let Ara Art. V jejich režii tentokrát proběhne v Divadle D21 nejdříve divadelní premiéra pohádky kombinující dva tradiční romské příběhy, a hned poté ve foyer také akustický koncert uskupení Bingáč Trio Milana Demetera. A na místě najdete i romskou literaturu, chybět totiž nebude náš stánek! Tak se zastavte, třeba pro Čavargoše, psí tulácká moudra se hodí do každé knihovničky.

Propagace romské literatury na akci je realizována s finanční podporou hlavního města Prahy v rámci Programu podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2023.

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze