Povidlové zastavení v knihkupectví 2veverky

Podzim zaklepal na dveře a s ním sérii podzimních čtení z produkce Kher symbolicky otevře Květoslava Podhradská a její sladce vábivá kniha O vakeriben paš o lekvaris / Povídání u povidel. Že je to dílo zdařilé, úsměvné, něžné a sladké jako babiččino pohlazení rukou umazanou od povidel dosvědčuje ocenění Zlatá stuha, které autorka a nakladatelství Kher za knihu letos na jaře obdržely.

Akce proběhne ve čtvrtek 12. 10. od 16 hodin v holešovickém výběrovém knihkupectví 2veverky (U Průhonu 1514/17, Praha 7).

Romsko-česká autobiografická próza přenese návštěvníky čtení do současného moravského městečka jménem Boskovice, kam o horkých letních dnech přijíždí za babičkou strávit prázdniny Patricie s Robinem. Babiččina zahrada a jídelní stůl se stanou tichými svědky historek z jejího života, tolik odlišného od toho, jaký žijí děti dnes. Knížka pro všechny malé i velké, kteří se chtějí něco dozvědět o minulém i současném životě Romů.

Květoslava Podhradská (1951) je současná romská autorka, která důsledně uplatňuje romštinu jako literární jazyk a současně patří k těm nejsoustavnějším a nejplodnějším romským literátům dneška. Její životní trajektorie ji vedla z východoslovenské osady přes pozdní dětství a mládí v Ostravě a anglickou emigraci až do moravských Boskovic. Má za sebou bohatou pracovní historii, a ke studiu na střední škole (obor sociální činnost pro národnostní menšiny na SŠ prof. Zdeňka Matějčka) se stejně jako řada dalších romských žen dostala, teprve když jí samotné odrostly děti. Je hrdou Romkou a ze všech sil se snaží přispívat k většímu pozorumění mezi romským etnikem a majoritou. "Povídání u povidel / O vakeriben paš o lekvaris" je její samostatnou prvotinou, doposud přispívala především do soutěží, romského tisku a povídkových výborů.

Autorské čtení na akci je realizováno s finanční podporou hlavního města Prahy v rámci Programu podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2023.

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze