Normalizace očima romského kluka

Nakladatelství Kher vydalo zdejší první román určený starším dětem a mládeži, jehož autor i hlavní hrdina je Rom. Prozaik a básník Michal Šamko (1967) ve svém knižním debutu Májky a totemy vycházel ze vzpomínek na dospívání v idylické podkrkonošské vesnici na konci 70. let, které rozhodně idylické nebyly.

Dvanáctiletému Michalovi doma říkají Mižu, v partě kamarádů, s nimiž si hraje na indiánský kmen Apačů a soupeří s bandou přespolních, zase Černý jestřábe a ve škole, kde to zprvu vůbec měl hodně těžké, Majkle. Je obklopen velkou milující rodinou, fajn přáteli i sousedy, přesto si musí s nástrahami, které se mu staví do cesty, nakonec poradit sám. Na téměř dvou stech stranách sledujeme Michalovu proměnu v teenagera se zájmem o holky a hudbu v časech normalizace, kdy o profesní budoucnosti mohla rozhodnout i taková maličkost jako odmítnutí nechat si zkrátit vlasy.

Próza pro young adult v podání dětského romského vypravěče je v české literatuře výjimečná. Šamko přibližuje všední i sváteční dny osmičlenné romské domácnosti, její soužití s českými vesničany i kolorit zapadlého maloměsta, a obohacuje tak i pohled na naši společnou minulost. Přitom navazuje na tradici románů, jako je Poláčkových Bylo nás pět, Foglarovy Rychlé šípy či Šabachovy Opilé banány, v nichž autoři zachytili atmosféru chlapeckých part, jež spojuje touha po dobrodružství, vtipné příhody, průšvihy a hlavně přátelství, které překoná nejednu zkoušku.

Michal Šamko pochází z Novopacka, v roce 2000 absolvoval Střední odbornou školu sociálně-právní v Kolíně a začal se v Královéhradeckém kraji zapojovat do etnoemancipačního romského hnutí. Působil jako místopředseda ROI v jičínském okresu a založil občanské sdružení Mluvte – Wakeren. Svou první romsko-českou báseň uveřejnil na konci 90. let v Mladém světě, od té doby poezií a prózou přispívá do časopisů a knižních výborů, např. Sytá duše / Čalo voďi (2007), Všude samá krása (2021), Samet blues (2021).

„Májky a totemy jsem psal hlavně pro děti, které si prožívají něco podobného, jako jsem zažil já nebo i moje vnučka. Když vás spolužáci mezi sebe nepřijmou, potýkáte se s šikanou a nejde si získat ostatní svým chováním, musíte se soustředit sami na sebe a udělat všechno pro to, abyste uspěli. A tak jsem se učil, abych byl lepší než ti, kteří se mi posmívali kvůli mému původu. Vlastně jsem byl nucený vyvrátit jim jejich představy o Romech a ukázat, že nejsem takový, jako ti, o kterých s opovržením mluví,“ říká autor o jedné ze svých motivací napsat knihu, s jejímiž hrdiny se mohou ztotožnit nejen romští dětští čtenáři.

Coby rodilý mluvčí romštiny také využívá prvky své mateřštiny, aby přiblížil bilingvní situaci v rodině hlavního hrdiny. Knihu ilustracemi, které částečně vycházejí z autorových fotografií a jejichž provedení upomíná na dobovou techniku reprodukce tiskovin, doprovodil Petr Polák.

Kniha vychází díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, Státního fondu ČR a Bader Philanthropies, Inc.

Májky a totemy

napsal Michal Šamko

odpovědná redaktorka Lenka Jandáková

ilustroval Petr Polák

Kher 2023

176 stran

Vydalo Nakladatelství KHER jako 4. svazek edice Mirikle.

K dostání na www.kher.cz a v knihkupectvích Kosmas, Euromedia a u všech dobrých knihkupců.

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze