Díky Čhávatům z manéže prolétnou Nocí literatury akrobaté a cirkusáci

Již pošesté bude Noc literatury hostit romského autora. Na letošním 18. ročníku bude ve středu 20. září prezentovat v Dance Café herec Petr Stach ukázku z knihy [Čhávata z manéže] od amerického autora ze skupiny Romaničelů Garyho G. Steelea. Titul, který si v sekci beletrie vysloužil 3. místo v soutěži Nejkrásnější kniha roku, budou mít posluchači možnost okusit poprvé v 18 hodin a poté každou půlhodinu až do 23 hodin. Kniha bude čtena také v Táboře, Ústí nad Labem, Litoměřicích, Bílovci, Štenberku a Žluticích.

Letošní čtení na 19 místech probíhá v Praze 2,3 a 10.

Noc literatury coby zavedený happening, který pořádají Česká centra od roku 2006, se snaží zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Rovněž poukazuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků. Kromě vždy jiné pražské části probíhá v desítkách českých a moravských, ale také evropských a mimoevropských měst. Zájem o čtení z úst profesionálních herců konané na netypických místech každoročně stoupá.

Akci pořádají Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint.

Čtení Petra Stacha z romské literatury je realizováno s finanční podporou hlavního města Prahy v rámci Programu podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2023.

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze