Oslava dobrých dětských knih na Baolétě

Už tento víkend, 8.-9. září 2023, se do jihočeského Tábora sjedou autoři dětských knih, ilustrátoři, grafici a nakladatelé, aby představili to dobré, co pro malé a starší dětské čtenáře v Čechách vzniká.

Festival Baoléto plný výstav, her, autorských čtení, dílen, seminářů a hudby proběhne jako každoročně na různých místech středověkého města, například na Náměstí Mikuláše z Husi (kdysi Klášterák), v Rajském dvoře Husitského Muzea, v kryptě kostela.

Nakladatelství Kher uvede Michala Šamka s jeho čerstvým debutem Májky a totemy. Předpremiéra knihy proběhne od 14:30.

Pátek:

9:00 - 16:00 seminář pro knihovníky a učitele s Ninou Rutovou: Aktuální (globální) témata v literatuře pro děti (Městská knihovna)

16:30 Tereza Říčanová za zvuků a zpěvů sboru Korále představí svou zcela novou obrazovou knihu Les. Lesík v táborské botanické zahradě. .

19:00 Ostrov Pokladů (divadlo) Truhlárna - amatérské divadelní vyprávění o bandě nepoučitelných chlápků, kteří se rozhodli najít poklad věhlasného piráta všech pirátů kapitána Flinta na ostrově ztraceném v oceánu.

Sobota:

Během celého dne sedm malých nakladatelství obrazových a ilustrovaných knih pro děti (a nejen pro ně) - Baobab, Běží liška, Bylo nebylo, Kher, Lux, take take take, Xao a výběr novinek od malých nakladatelů z knihkupectví Jednota...

Pro ty, kdo se radši zašijou: deskové a karetní hry s nakladatelstvím Bylo nebylo

Pro malé Robinsony i velké Piráty: pirátský tetovací salón Davida Dolenského

Mini xao galerie - Dámy a pánové, děti, psi a holubové, slyšte nevídané- mini xao galerie přijíždí do města Tábor! Nejmenší pojízdná nekomerční galerie ve střední evropě! Hodnotná umělecká díla v nejmenších formátech! Originální výtvarné směry a techniky v mini verzi! Kotone! Adast a Mistr J! Kuko! Pouze jeden den! Nenechte si ujít! (kurátorské prohlídky každou sudou hodinu)

Tiskařská dílna Tři černí berani a četba autorských pohádek, povídek i legend ze světa pastevců ovcí a koz.

10:00 Dílna Evy Volfové Vzpomínky králičí babičky / workshop s pohyblivými loutkami ze starých potištěných papírů (i papír má své vzpomínky)

10-11:00: Tomanův divadelní jukebox aneb Vytočte si postavu z knih Marka Tomana aneb kolo štěstěny

10:30 Okno pro Běží lišku (skládání vlaštovek, listování novými knihami s autory a nakladatelem...)

11:00 Víťa Marčík: Robinson Crusoe - památečný divadelní kus jihočeského vypravěče a komedianta na motivy stejnojmenného románu Daniela Defoa, loutky Vladimír Šopík

12-14:00 Okno pro Xao: kreslení mini-monografií s Xao

12:00 Procházka po výstavách Baobabího léta (3xvernisáž) /Antikvariát Bastion & Old Space, Garáž, bývalé rámařství Palackého)

12.30 František Tichý spisovatel a pedagog: setkání, čtení, vyprávění...

13:00 Cože? Titivil? Dílna a povídání s bolognskou ilustrátorkou a grafičkou, aktuálně táborskou rezidentkou Adrianou Marineo (s tlumočením, bude li třeba, kapacita dílny omezen, přijďte včas)

13-14:00: Tomanův divadelní jukebox aneb Vytočte si postavu z knih Marka Tomana aneb kolo štěstěny

13:30 Taras a Marjana Prochaskovi: Odkud padá sníh - Pár historek jedné povedené krtčí rodinky.... čtení z nového překladu knihy ukrajinských autorů s účastí překladatelky Jekateriny Gazukiny

asi od 14:00 ale možná že i jindy Šetrně, ekologicky, dle návodu slovutné architektky Chobotnice, pospěšte si postavit dům. Úspěch zaručen, reportéři se pohybují v blízkém okolí. Čte a vede Magdalena Rutová

14:00 - 17:00 Hra na knihovníka: městská knihovna Tábor

14:30 Okno pro Kher: Michal Šamko čtení a setkání s autorem nové knížky pro děti nakladatelství Kher Májky a totemy, možná dojde i na nějakou písničku...

15:00 Ř. I. P. (krypta kostela) Ve špatný čas, na špatném místě. Loutková inscenace plná humoru, škodolibosti a napětí na motivy klasické české pohádky O Veliké řepě. Jazykově bezbariérová inscenace pro diváky všeho věku. Režie: David Ficek Scénografie: Marie Wolfová, herci: Anastázie Dobrodinská, Matyáš Hadrbolec (hraje se 2x za sebou pro cca 30 diváků)

15:00 Setkání s polskou autorkou Johannou Rzyskou nad její knížkou O svátcích celého světa (tlumočení nejspíš zajištěno)

15:30 Okno pro Lux: Smyslová procházka po Sadech a Baolétě s Lucií Lučanskou (Kniha smyslů)

16-17:00: Tomanův divadelní jukebox aneb Vytočte si postavu z knih Marka Tomana aneb kolo štěstěny

16:00 Okno pro Bylo nebylo (čtení, listování novými knihami, setkání s autory a nakladatelkami), (hraje se 2x za sebou pro cca 30 diváků)

16:00 Hra po Táboře na motivy knihy Lampička Anneet Schaap v režii Přírodní školy

16:30 Marek J. Vavřinec: Pirátské, kramářské, francouzské, řecké a americké lidové písně v totálně amatérském provedení začínajícího kytaristy a s obrazovým doprovodem.

17:00 Louskáček: zeleninový balet (krypta kostela), připravily: Daria Gosteva a Anastázie Dobrodinská. Zeleninový balet pro česnek, zázvor, lilek, šest vlašských ořechů a jednu krysu. Na ikonickou hudbu P. I. Čajkovského, (hraje se 2x za sebou pro cca 30 diváků)

18:00 Haló, Daisy: vernisáž výstavy Daisy Mrázkové v Divadle Oskara Nedbala

19.18.30 - 22:00 pro malé děti do šesti let čtení, promítání, povídání, zpívání v Janíčku (Klokotská 116)

19:00 Ostrov Pokladů (divadlo)

Táborská osvěžovna, od 20:00 - Dj Reverend & Dj Mushroom

výstavy: Bývalé rámařství v Palackého ulici Tři výlohy a nějaké stěny (výstava diplomových a bakalářských prací studentů z ateliérů ilustrace a grafiky a tvorby písma a typografie), výstava potrvá do 6. října

Antikvariát & Old space: Piłka nożna (Benjamín Horváth, Jakub Plachý a další)

Garáž mural: Jakub Bachorík: Rostlinná kolonizace souše

galerie DON: Daisy Mrázková: Haló, Daisy (obrazy a texty)

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze