Předvánoční Knihex opět hostí romské autory a knihy

Již potřetí zavítá KHER na tradiční knižní jarmark festivalu malých nakladatelů Knihex. Do Francouzského institutu v Praze (Štěpánská 644, Praha 2) se od soboty do neděle 10.-11. 12. sjedou desítky výběrových subjektů, z jejichž produkce pořídíte kvalitní knižní dárky pro malé i velké čtenáře. Během doprovodného programu můžete zažít setkání s autory, debaty i výtvarné dílny pro děti.

Romské autory letos zastoupí Maria Siváková a Martin Kanaloš. V neděli od 12 hodin představí své povídky, které vyšly v souboru Samet blues - Drsná devadesátá v povídkách Romů.

Jeden zdánlivě nenápadný a druhý nesmlouvavě výrazný, takové jsou hlasy dvojice autorů ve sbírce, nominované letošním Festivalem dokumentárních filmů Jihlava na dokumentární knihu roku. Praha konce devadesátých let je v povídce Sivákové místem rozbujelé drogové scény, která mnohé pohltila a způsobila rány nejedné rodině. Ve stejných letech, ale na české vesnici, prožívá malý kluk prázdniny u babičky a Kanalošovi dává příjezd nových sousedů příležitost prozkoumat dětskou duši prahnoucí po souznění. Oba autoři se v letošním roce zapojili do projektu na katedře ilustrace pražské UMPRUM, v rámci nějž spisovatelé jako Jan Novák, Jáchym Topol nebo Petra Hůlová četli svoje texty a studenti je u toho portrétovali. Další důkaz, že o Sivákové a Kanalošovi ještě v budoucnu uslyšíte.

Autorské čtení proběhne díky podpoře hlavního města Prahy.

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze