Romské autorky poprvé vystoupí na KNIHEXU

Z romské literatury se pomalu stává fenomén, které nechybí na žádné prestižní literární akci. Jedenáctý ročník knižního jarmarku KNIHEX, tentokrát s podtitulem Knihy nad Vltavou, je tak po happeningu Noc literatury a festivalu malých nakladatelů Tabook třetím iniciátorem přítomnosti autorů z řad Romů v jejich nabitém festivalovém programu. 18. září v 15 hodin usedne dvojice autorek na Malém pódiu v pražských Kasárnách Karlín.

Iveta Kokyová je v oblasti romského psaní matadorkou, zvládá žánr pohádky, historky o duchách zemřelých, sociálně laděné kritické prózy či intimní příběhy například o roli romských žen a matek v komunitě Romů. Ve sbírce SAMET BLUES – Drsná devadesátá v povídkách Romů jí v říjnu vyjde povídka s názvem Chci obojí / Kamav soduj, kterou poprvé uvede právě na tomto jarmarku. Partnerkou na pódiu jí bude Maria Siváková, nadějná začínající autorka, která zanechala silný dojem již na posluchačích nedávného Tabooku. V Karlíně se představí povídkou To je ten váš kapitalismus, která vyšla zkraje září ve sbírce VŠUDE SAMÁ KRÁSA - 20. století v povídkách romských autorů (KHER, 2021). Dvojici doprovodí moderátorka a editorka sbírkového titulu Samet blues Lenka Jandáková.

Vydání obou knih podpořil Úřad vlády České republiky a Magistrát hlavního města Prahy, z jehož prostředků bylo realizováno i toto autorské čtení.

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze