KHER je víc než jen slovo

Kdo jsme

Nakladatelství romské literatury KHER (2012) vzniklo na myšlence dlouhodobě podporovat vznik, propagaci a rozvoj literatury Romů nejen z České republiky. Proto podporujeme romské autory v procesu jejich tvorby a vydávání jejich díla. Šíříme povědomí o existenci romské literatury do společnosti prostřednictvím autorských čtení v kavárnách, knihovnách, školách, na různých festivalech po celé ČR. Zajišťujeme snadnou dostupnost knih romských autorů v knihkupectvích, knihovnách, školách a jiných institucích. Usilujeme o to, aby romská literatura nebyla k vidění pouze v romských médiích a na kulturních akcích pro Romy, ale aby promlouvala i z majoritních médií a obohacovala českou literaturu jako její stále samozřejmější součást.

Romská literatura a KHER mají své pravidelné místo na literárním happeningu Noc literatury v Praze a regionech, na veletrhu Svět knihy, na festivalech malých nakladatelů Tabook v Táboře a pražském Knihexu, či v programu Knihovny Václava Havla v Praze, kulturních festivalů jako Habrovka, oslavy Mezinárodního dne Romů či Mezinárodního dne romštiny, na světovém romském festivalu Khamoro atd. Knihy z produkce KHER jsou k dostání v síti knihkupectví Kosmas a Euromedia v ČR a na martinus.sk na Slovensku, ale také u mnoha malých dobrých knihkupců. O romské literatuře je tak rok od roku více slyšet.

KHER tvoří jedenáct členů zájmového spolku, čtyři z nich jsou romské národnosti. Romové jsou rovněž součástí redakční rady nakladatelství.

Z historie

Nakladatelství romské literatury KHER věnovalo první roky své existence tomu, aby romští autoři a jejich čtenáři měli snadno přístupnou publikační platformu na www.kher.cz, a soustředilo se proto na vydávání výhradně e-knih. V roce 2018 již vsadilo na tištěné a redakčně i vizuálně precizně vypravené knihy, s čímž šla ruku v ruce větší pozornost kladená na budování publika prostřednictvím autorských čtení a spoluprací se zavedenými literárními festivaly. O rok později KHER vyzkoušel zájem publika o romskou literaturu prostřednictvím úspěšné crowdfundingové kampaně. V roce 2020 poprvé dva nové tištěné tituly nakladatelství KHER vstoupily na trh a staly se dostupnými stejně snadno, jako je publikum zvyklé u jiných literatur.

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze