Čím kniha Černý motýl vybočuje z řady, popisuje v recenzi měsíčníku Host Alena Scheinostová. Dílo zasazuje do kontextu současné romské literatury a na ukázkách přibližuje, proč by mohlo čtenáře zaujmout a čím zároveň pohoršuje komunitu finských Kale, kde spisovatelka, aktivistka a výtvarnice Kiba Lumberg vyrůstala. Autorka recenze se zaměřuje i na jazykovou stránku knihy a odhaluje významy, které mohly čtenáři uniknout.
V recenzi knihy ČERNÝ MOTÝL se mimo jiné dočtete:
Že si nakladatelství KHER, zaměřené na publikování děl romských autorů, dává i na jejich vnější podobě záležet, svědčí titul Nejkrásnější knihy roku pro Povídání u povidel Květoslavy Podhradské za rok 2022. Na jejím grafickém zpracování se podílela tvůrčí dvojice Čumlivski & Horváth, stejně jako je tomu u aktuálnímu svazku, kterému lze jen přát, aby se mu také tentokrát dostalo ocenění.
Vnější podoba je o to důležitější, že Černý motýl je autobiografickým vyprávěním ženy, která se stala známou aktivistkou, spisovatelkou, ale i výtvarnicí. Ostatně až do března příštího roku vystavuje výběr z tvorby Kiby Lumberg Muzeum romské kultury v Brně. Její kniha však není jen krásný artefakt. Výjimečné je i samo vyprávění, které se ve více směrech vymyká tomu, na co jsme u nás zatím u romských autorů zvyklí.
Celý článek najdete v měsíčníku Host (09/2024), autorka: Alena Scheinostová