Jan Cina: romská literatura si zaslouží vaši pozornost

Úspěchem skončila výzva organizace KHER, z. s., na crowdfundingové platformě Hithit.cz. Cílem projektu nazvaného Duchařské povídky z per romských autorů bylo při dosažení částky 124 000 Kč vydat 20 autorům tištěnou společnou romsko-českou sbírku hororek – duchařských povídek. Podpořilo ho 206 dárců částkou 142 150 Kč.

Kampaň, která probíhala od 10. září do 10. října 2019, se připravovala několik měsíců. Během těch letních vznikalo video ke kampani, znění projektu a nabídka odměn, jejichž cílem bylo přesvědčit možné přispěvatele, že má smysl podporovat romskou literaturu.

V průběhu samotné kampaně, o které jsme aktuální informace šířili především přes facebookový profil nakladatelství KHER, také vznikla tři videa, jimiž české a romské známé a respektované osobnosti, herečka Bára Hrzánová, hudebník Mário Bihári a herec Jan Cina, osobním vzkazem podpořily vydání knihy.

Za dosažení poloviny částky jsme přislíbili rozdat na veřejná místa do knihobudek, do pečovatelských domů či charitativních obchodů knihy ze svých knihoven. Za překročení cílové částky jsme se zavázali věnovat maminkám a dětem v Azylovém domě v Mladé Boleslavi vytříděné oblečení a hračky. Obojí jsme ještě v průběhu kampaně uskutečnili.

Velkou podporu naší kampaně představovala postupně uveřejňovaná práce spolutvůrce chystané knihy O mulo! Povídky o duchách zemřelých grafika a ilustrátora Martina Zacha. Potenciální zájemce o knihu jsme tak mohli nalákat na titulní obálku a ilustrace, které budou součástí chystané knihy.

Velice nás potěšila i aktivita členů Klubu romských spisovatelů v čele s Květou Podhradskou, kteří na serveru Romea.cz v průběhu kampaně uveřejnili výzvu k naší podpoře mimo jiné slovy: „A právě Kher nám romským autorům a autorkám dává příležitost tvořit v mateřském jazyce, udržovat a rozvíjet romský jazyk ve psané formě a v neposlední řadě i bourat zažité stereotypy o Romech, kteří podle značné části většinové společnosti o literaturu a literární tvorbu nejeví zájem.“

Nakladatelsví KHER je vděčné všem přispěvatelům a podporovatelům, že umožnili vznik dalšího titulu romské literatury.

Podporují nás

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR MŠMT Americké velvyslanectví v Praze Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut