Eseje
Po celý život se učíme rozumět světu kolem nás. Čím lépe rozumíme například reakcím svých rodičů či jazyku sousedního státu, kulturním zvyklostem jeho obyvatel nebo i sami sobě, tím větší máme šanci, že se na tomto světě budeme cítit nikoli ztracení, nýbrž jako doma.
čtěte víceEsej o rozvoji romské slovesnosti v literární době si můžete přečíst v šestém čísle časopisu HOST.
čtěte víceRomské psaní je v československém kontextu pojmem velmi mladým, první romské literární počiny se objevují od padesátých let minulého století.
čtěte vícePohádky měly odpradávna v životě Romů nezaměnitelnou funkci. Krom té zábavní, jejímž cílem bylo, aby si posluchač především odpočinul
čtěte víceOsmého září uplynulo sedm let od tragické smrti zakladatelky české romistiky, a především jedinečné ženy, Mileny Hübschmannové. O jejím významu, jak na poli vědeckém, tak zejména lidském, vypovídá už jen vzpomínka na přeplněný kostel...
čtěte víceVirtuální prostor způsobuje nakladatelům a knihkupcům nemalé problémy. V době elektronických čteček knih a pirátských serverů hledá knižní trh nástroje, jakými internet ovládnout a zastavit pokles prodejnosti tištěných publikací.
čtěte víceEsej Karolíny Ryvolové se věnuje ukotvení romské literatury ve světovém kontextu a osvětluje jak se Romové dobrali od striktně orální tradice k písmu a tisku.
čtěte více