Druhý workshop Romano bavišagos v Prachaticích

Městská knihovna Prachatice připravila 18. října 2013 ve spolupráci s nakladatelstvím KHER pro žáky Základní školy Zlatá stezka 387 již druhý workshop pod názvem Romano bavišagos. V rámci literární dílny děti pracovaly s Lucií Kováčovou, jejíž pohádky byly uveřejněny ve sborníku Otcův duch. Výtvarnou dílnu vedl módní návrhář Pavel Berky.

V literární tvůrčí dílně se děti nejprve seznámily s autorkou Lucií Kováčovou a její tvorbou. Prostřednictvím literárních her a skupinové práce pak vytvořily vlastní literární útvary. Módní návrhář Pavel Berky dětem představil svět módy, vytváření oděvního modelu či různé druhy materiálů. Děti si na závěr zkusily vytvořit vlastní oděvní model.

Příjemnou atmosféru tématického dne doplnila dramatizace pohádky Tři bratři a tři sestry, kterou nacvičily žáci školy, což nejvíce potěšilo samotnou autorku Lucii Kováčovou.

Projekt podpořila nadace Charity Mints.

 

V rámci druhého workshopu děti inspirované pohádkovou tvorbou vytvořily dvě pohádky O medvědovi, Tři sestry a básničku Medvěd.

 

O medvědovi

 

V chaloupce žil jeden medvěd a ten se rozhodl jít do lesa na vycházku. V lese medvěd potkal Marušku, které neublížil, ale musela s ním jít do chaloupky. V chaloupce musela medvědovi sloužit. Marušce se stýskalo po dědečkovi. Přemýšlela jak od medvěda utéct. Upekla koláče a poprosila medvěda, zda by je dědovi nedonesl. Medvěd to slíbil a Maruška se schovala do nůše pod koláče. Medvěd donesl koláče i Marušku dědečkovi. Medvěd se vrátil domů a zjistil, že tam Maruška není. Nezlobil se na ní, že utekla, protože mu také nechala koláče.

 

Tři sestry


Byly tři sestry a první byla moc drzá, druhá moc hezká a třetí moc šikovná. Sestry byly němé, protože byly začarované. Osvobodit je mohla jen čistá láska druhé osoby. První manžel nabídl králi za první ze sester 350 000 korun, ale nebyla to pravá láska a žena mluvit nezačala. Druhý nápadník dal králi 100 000 korun a ani druhá sestra nezačala mluvit. Zase to nebyla pravá láska. Poslední nápadník se ale naučil znakovou řeč a tím svoji novou ženu - třetí sestru vysvobodil. Za ušetřené peníze si koupili Ferrari.

 

Medvěd


Medvěd šisky sbírá v lese,

chodí tiše nebojte se!

Má huňatý kožíšek,

nosánek jak voříšek.

Má veliké zuby,

koukají mu z huby.

Včelkám vezme hned,

ze včelína med.

Má také dobré kamarády,

kteří mají medík rády.

Když udělá méďa bum bum bum,

strachy spadne celý dům.

Medvěd žere srnky

a nemá rád trnky.

Nenávidí světlo

a má v jeskyni teplo.

 

 

Informace o prvním workshopu naleznete zde.

 

 

 TOPlist