Romano bavišagos v Prachaticích

Městská knihovna Prachatice připravila 18. června 2013 ve spolupráci s nakladatelstvím KHER pro žáky Základní školy Zlatá stezka 387 workshopy na téma romských pohádek. Svou tvorbu uveřejněnou ve sborníku Otcův duch přijely dětem přečíst romské autorky Renáta Berkyová a Iveta Kokyová.

V rámci dílen měli žáci za úkol vymyslet společně pohádku s tím, že každý z nich, až na něj přijde řada, doplní jedinou větu, která bude pohádku dále rozvíjet. Vznikly tak dvě pohádky: O princi, který bil svou ženu a O vílách, které měly sto padesát dětí.

Projekt podpořila nadace Charity Mints.

 

O princi, který bil svou ženu

 

Byl jednou jeden král a ten měl tři syny. Jmenovali se Matěj, Ondra a Honza. Byli trojčata, která se kamarádila se čtyřčaty. První z trojčat neustále kradl, druhý neustále mluvil sprostě a ten třetí každého bil. Společně s maminkou Libuší bydleli v hradu. Byli velmi bohatí.

Jednoho dne se jeden ze synů oženil s dívkou, která se právě učila prát. A byla švihlá. Na druhou stranu ale byla velice moudrá. Její manžel ji ale neustále bil, a tak od něj po čase odešla do paláce ke svým rodičům. V paláci u rodičů se jí ale po princi moc stýskalo. Proto se zanedlouho rozhodla k němu vrátit. Ale měla několik podmínek. Vzkázala mu, že se vrátí jedině tehdy, pokud jí přinese růži, prodá všechna prasata a dá do zástavy palác. Až pak že za ní může přijít. Princ všechno splnil a tak spolu měli dvě děti.

 

O vílách, které měly sto padesát dětí


Byla jednou jedna princezna a ta byla strašně smutná, protože jí právě zemřeli oba rodiče. A tak přemýšlela a hledala zábavu, prostě něco, co by ji potěšilo. Až jednoho dne našla prince a s ním měla tři děti. Jenže záhy jí děti zemřely. A tak byla zase moc smutná. Proto se jednou vykoupat do bazénu, ale právě v tu chvíli jí zabili manžela.

Ona ale dlouho nesmutnělo a záhy si našla nového. Velmi se do něj zamilovala a pak nečekaně zemřela. Objevil se ale zčistajasna drak, který vychrlil velký oheň. Princezně bylo teplo a najednou se probudila, protože všechno, co se stalo, byl jen škaredý sen. „To jsem se lekla," řekla princezna. A měla zas další děti.

Děti rychle vyrostly, byli to chlapci. Jednoho dne se vydali do lesa, kde potkali tančící lesní víly. S těmi se brzy oženili a měli s nimi celkem sto padesát dětí.

Ráno se Maruška probudilo a uvědomila si, že se jí zdál sen o vílách, které měly sto padesát dětí. A tak si řekla: „Uf, ještě že to byl jen sen." A šla do školy.

 TOPlist