Lukáš Houdek a Renáta Berkyová ve Studiu 6 na ČT 24

Rozhovor s Lukášem Houdkem a básnířkou Renátou Berkyovou ve zpravodajském pořadu Studio 6 nejen o elektronické sbírce pohádek Otcův duch proběhl 7. 1. 2013.

Celý článek s titulkem Krváky, duchové, erotika – není pohádka jako romská pohádka, z něhož zde část uvádíme, ale také zmíněný rozhovor, si můžete poslechnout na webových stránkách České televize zde.

 

Krváky, duchové, erotika - není pohádka jako romská pohádka


"Zájem o romskou literaturu je, jen je stále vnímána jaksi exoticky," domnívá se Renáta Berkyová, mladá romská básnířka a také autorka jedné ze sedmadvaceti romských pohádek, které vydává nakladatelství KHER. Sbírka vychází jako e-kniha a je dostupná zdarma.

 

Kniha Otcův duch a jiné pohádky romských autorů je první počinem nakladatelství, jehož cílem je přiblížit literární tvorbu Romů neromským i romským čtenářům. "Pohádky jsme si jako prvotinu vybrali proto, že mezi majoritou jsou asi nejznámější a také nejpopulárnější z romské tvorby. Současně se snažíme cílit i na romského čtenáře, i když musím říct, že obecně romskou literaturu čte víc Neromů, protože Romům není moc přístupná. Řada z nich ani neví, že taková literatura vůbec existuje a že romština může být i jazykem literárního projevu," říká předseda nakladalelství Lukáš Houdek.

 

Na sto jedenácti stránkách se představuje celkem patnáct romských autorů různých generací z Česka a Slovenka. Zastoupeni jsou jak ti, kteří stáli u zrodu a pozdější renesance romské literatury, tak autoři, pro které je tento sborník debutem. "Pohádka měla v romské společnosti sociálně korektivní apel - hrdina byl představitelem normy, jak by se správný Rom měl chovat," podotýká Houdek, že romské pohádky jako kterékoli jiné měly nejen pobavit, ale i poučit.

 

Celý článek a pořad naleznete na stránkách České televize zde.


TOPlist