Rozhovor s Romanem Michalčíken v pořadu O Roma vakeren

Teď vám představíme začínajícího romského herce Romana Michalčíka. Zazářil už ve třech filmech a v poslední době se tento rodák z Teplic, který už deset let žije v české metropoli, navíc začíná věnovat také literární tvorbě. Jana Šustová ho oslovila na pondělním křtu sborníku romských pohádek Otcův duch, ze kterého jsme už vám dnes přinesli reportáž. Právě Roman do sbírky přispěl i svou pohádkou.

 

„Píšu asi tak dva – tři měsíce, nebo možná déle, a začal jsem psát na základě toho, že moje kamarádka, která studuje romistiku, má přístup k veškerým informacím, co se děje ve světě Romů, jako jsou akce a tak. Přihlašovala mě na různé workshopy a pak přišla příležitost napsat nějakou pohádku pro nakladatelství Kher, a tak jsem si říkal, proč to nezkusit? Zkusil jsem to, vyšlo to, jsem rád, i když ta moje pohádka je taková smutná s tragickým koncem. Ale já nemám rád happy endy, tak proto má smutný konec."

 

Ačkoliv se tedy Roman Michalčík psaní věnuje jen velmi krátce, na internetových stránkách nakladatelství Kher už můžete najít i jeho další tvorbu.


„Království na Veselém kopci bylo první a pak jsem ještě napsal dvě díla, ale to jsou spíš povídky než pohádky. Jinak já se věnuji úplně něčemu jinému než pohádkám a povídkám, věnuji se spíš filmu a teď jsem začal psát i scénáře. Jsem začínající herec, mám za sebou tři filmy, teď jsem se dal i na scenáristiku, protože jsem začal psát scénář. Ale v běžném životě mám svoje aktivity, jako je finanční poradenství."

 

O svých rolích ve filmu hovoří Roman Michalčík poněkud nesměle....


„Tím se moc nechlubím, beru to spíš jako filmovou zkušenost, protože to byly první filmy. Řada Romů to nemá ráda, že jsem přispěl svým herectvím do toho filmu. Jedná se o filmy Bastardi II, Bastardi III a teď jsme dotočili film, který se jmenuje Zejtra napořád, který je takový komediální a třetí, který bude v kinech, takže jsem moc rád."

 

Co se týče literární tvorby, píše Roman Michalčík svá díla v češtině.

„Bohužel se v celé naší rodině romsky nemluví, takže romsky nerozumím, i když jsem Rom. Je to ostuda, ale je to tak."

 

Jeho literární prvotina Království na Veselém kopci nás zavádí do říše romského krále Laca, jehož syn jednou u řeky našel zraněného bílého chlapce, který ztratil paměť.


„Romské království si ho osvojilo do doby, než se zjistí, odkud chlapec pochází a kdo je. Pak se zjistilo, že ten bílý chlapec, gádžo, pochází z vedlejšího království a že je to syn krále. Král z vedlejšího království věřil tomu, co se o Romech povídalo, že kradou děti, takže si pro svého syna do romského království přijel s tím, že jim třeba vyhlásí válku, i když to tak nebylo, protože Romové se o něj hezky starali. Když si král přijel pro svého syna, bez jakéhokoliv rozvážení zaútočil na romského krále a zabil ho, aniž by se dozvěděl, co se jeho synem je a jak se k nim dostal. Nakonec zjistil, že o jeho syna bylo dobře postaráno a že pana krále zabil úplně zbytečně."

 

Takže ačkoliv pohádka nekončí happy endem, dává jasné ponaučení.


„Je to zakončené tím, že ten bílý král už začal smýšlet trochu jinak a říkal si, že už příště nedá na to, co mu lidé o někom říkají, dokud si to nezjistí sám. Že toho dotyčného člověka musí poznat, aby o něm mohl něco soudit."

 

Pořad O Roma vakeren / Romové hovoří ze dne 13. 1. si můžete poslechnout zde.

 

Rozhovor je zveřejněn na stránkách pořadu romove.radio.cz.

 

 

 TOPlist