Bára Hrzánová pokřtila Otcova ducha

V pondělí 7. ledna 2013 proběhlo v prostorách pražského Era světa na Jungmannově náměstí veřejné čtení romských autorů ze sbírky pohádek Otcův duch, první publikované e-knihy nakladatelství KHER.

 

Slavnostního večera se zúčastnilo téměř 80 návštěvníků a prostor tak byl do posledního místa zaplněn. Nejen lidmi, ale především dobrou náladou. K té přispěla také přítomnost herečky Báry Hrzánové, která se s velkou laskavostí a vtipem jako první ujala přečtení pohádky Otcův duch autorky Markéty Šestákové, jež dala název celé sbírce.

 

Ještě před samotným čtením pohádek objasnil Lukáš Houdek, jeden z editorů knihy a zakládající člen nakladatelství KHER, pozadí a motivace, které stály za vydáním této sbírky, a také přiblížil, jakou úlohu pohádky jako žánr hrály a hrají v romské slovesnosti a životě Romů.

 

Své pohádky osobně přečetli autoři Lucie Kováčová, Renata Berkyová, Emil Cina, Iveta Kokyová a Roman Michalčík a jednotlivá vyprávění pak hrou na akordeon, zpěvem a svou jedinečnou hudební interpretací prokládal Mário Biháry.

 

V závěru večera pak byla kniha, resp. papírová verze obálky e-knihy, jejíž autorkou je Irena Eliášová ml., pokřtěna poctivým tmavým „turkem" ze skleničky. Bára Hrzánová se tohoto slavnostního aktu chopila svědomitě a křestní tekutina byla využita do posledního zrnka lógru.

 

Po takto vydařeném večeru snad ani není možné, aby se sbírce pohádek ve světě literatury nedařilo. A kdyby každé zrnko logru, které se při křtu dotklo obálky, přineslo pohádkám alespoň jednoho čtenáře, mohou být všichni, kdo se na vzniku knihy s radostí, nasazením a zdarma podíleli, navýsost spokojeni. Jim všem patří veliký dík nakladatelství KHER!

 

Velké poděkování patří vedení Era světa, které pro tuto příležitost zdarma poskytlo prostory, bohaté občerstvení a zapůjčilo tablety, díky nimž měli návštěvníci možnost „osahat" si elektronickou knihu a prolistovat se elektronickými stránkami sbírky Otcův duch.

 

 TOPlist