Vychází dotisk duchařské sbírky a Ferkové Ještě jedno, Lído!

První vydání dvou žádaných tištěných knih nakladatelství Kher je již rozebráno, a proto nakladatelství Kher připravilo jejich dotisk, který si nyní můžete předobjednat a na konci listopadu obdržet.

 

Dotisk, tedy nezměněný otisk původního vydání, knih O mulo! Povídky o duchách zemřelých z prosince 2019 a Ještě jedno, Lído. Kaštánkovy příběhy z herny z listopadu 2018 si můžete objednat na emailu nakladatelství. Více o podmínkách prodeje naleznete v sekci Objednávky.

 

 

O mulo! Povídky o duchách zemřelých. Sbírka romských autorů

 

Hororové historky o mulech, tedy duchách mrtvých, odrážejí duchovní svět Romů a jejich víru, že mrtví se vracejí mezi živé. Dvacet současných romských autorů se inspirovalo folklorními příběhy i osobními prožitky.

 

Recenzent nezávislého horrorového magazínu Howard Jan Vojtíšek napsal:

 

„Kniha však nezaujme jen svým pestrým obsahem. Je velmi krásně graficky zpracovaná i s několika milými a potěšujícími detaily (maličké ilustrace ve spodních rozích knihy, s nimiž se nějakou dobu zabavíte dětskou hrou jejich rozpohybováním).

 

(...) Protože ať už v ně [duchy] věříte nebo ne, pořád tato kniha zůstává výbornou a hezky zpracovanou sbírkou zajímavých, tajemných a mrazivých příběhů, která potěší vaši touhu po čtení. A bude se hezky vyjímat ve vaší knihovně.“ Více ZDE.

 

Recenzentka serveru Iliteratura.cz Marie Voslářová o knize:

 

„Zatímco některé příběhy jsou spíše anekdotické (např. Eva Danišová: Dětský smích) a zaujmou možná hlavně jako kratičké, ale zajímavé sondy do rodinných vztahů (Eva Kropiwnická: Teta Emera), jiné navzdory nevelkému rozsahu navozují skutečně hororovou atmosféru tajemna, neskutečna a strachu (např. Monika Duždová: Buď s Bohem, anebo pojď se mnou…?).

 

(...) Silnou stránkou většiny z nich je zejména jejich bezprostřednost – čtenář může mít pocit, že s vypravěčem sedí u piva nebo s partou puberťáků někde na hřbitovní zdi a nechává se strhnout atmosférou okamžiku. Zážitek z knihy umocňuje pěkná výprava včetně osobitých ilustrací Martina Zacha a velice pečlivé redakční zpracování textů.“ Více ZDE.

 

 

Ilona Ferková: Ještě jedno, Lído. Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa

 

Deset humorných i vážných povídek spojuje postava novodobého Enšpígla, romského bezdomovce zvaného Kaštánek, který v rokycanské herně vypráví nevšední historky za pivo či rum.

 

 

Kateřina Čopjaková knihu uvedla v časopisu Respekt:

 

„Kaštánek je Rom, bezdomovec a dobrý patron vysedávající v herně u Lídy. Když začne vyprávět, nejeden štamgast zanechá gamblení „na železných ďáblech“ a objedná mu pivo. Ferková téměř vždy začíná anekdoticky a má blízko k obvyklým tématům romských autorů typu „jak Rom přelstil gádža“ – ale vyprávění vrcholí mnohem nejednoznačněji a především současněji. Povídky vznikaly v letech 2010–2018, a jestliže první si ještě drží fazonu vtipné historky, v dalších získávají navrch melancholie a aktuální problémy Romů jako nedobrovolná emigrace do Anglie. Opájení se bezprostředností, sounáležitostí a dalšími pozitivními stereotypy nahradila nejistota a bezradnost odcizeného světa. Ta se projevuje i v jazyce: pořád sice vychází z mluveného projevu a pentlí se květnatými přirovnáními, zároveň se však nemůže vyhnout vulgarismům, výrazům ulice i nesrozumitelným pojmům úřadů.“ Více ZDE.

 

 

Z recenze Aleny Scheinostové v časopisu Romano voďi:

 

„Zaplivaná maloměstská herna jako obdoba takřka posvátného shromáždění pre vatra v tradiční romské osadě zaimponuje těm neromským čtenářům, kteří se do romské slovesnosti zamilovali díky undergroundovým sborníkům Vlasty Třešňáka nebo vyprávění Rudy Dzurka. Ostatním dá navrch požitek z živého a přesvědčivého průhledu do rokycanské romské komunity, spojené s takovými jmény, jako jsou Andrej či Ondřej Giňovi nebo Věra Bílá.

 

(...) V desetidílném celku, propojeném ústřední postavou vypravěče Kaštánka, Ferková oživuje rázovité postavy mizejících romských Rokycan, klene životní příběh titulního hrdiny a tvůrčím způsobem zúročuje to nejlepší z romské vypravěčské tradice.“ Více ZDE.

 

 

Děkujeme, že kupujete knihy romských autorů

 

V blízké době budete moct tyto knihy nakupovat také prostřednictvím eshopu, který se chystáme spustit na našich webových stránkách. Více o záměrech nakladatelství KHER, které se rozhodlo zájemcům nabízet své tituly i v knihkupectvích a ze zisku z prodeje financovat vznik dalších děl romských autorů, naleznete ZDE.

 

 

9. 11. 2020

 

 

 

 TOPlist