Čtení duchařských příběhů zaznělo v atriu chomutovského muzea

Na pětatřicet návštěvníků dorazilo v podvečer 23. září do atria chomutovské knihovny, aby zde vůbec poprvé vyslechlo čtení romských autorek ze sbírky O mulo! Tři místní či přespolní spisovatelky Nikola Beljajevová, Stanislava Ondová a Renata Kováčová zaujaly převážně romské publikum svými povídkami natolik, že posluchači zůstali sedět jako přikovaní i přesto, že se nad atriem zvedal vítr a padaly dešťové kapky.

 

O AUTORKÁCH

 

Stanislava Ondová (1977)

I když se narodila na východním Slovensku, považuje se za chomutovskou rodačku. Vystudovala zde Obchodní akademii a pracovala v pilotní programu Terénních sociálních pracovníků, rok v mateřské školce v Jirkově, v pražské organizaci Romea vedla vzdělávací, kulturní a sociální projekty, pracovala také v prodejní galerii sdružení Romen. Po deseti letech se rozhodla pro změnu a odešla do komerčního sektoru a v současnosti pracuje v telekomunikační společnosti. Ožehavá témata společnosti komentuje na serveru Romea.cz, Řadu let působí jako externí redaktorka časopisu Romano voďi (Romská duše), který od roku 2003 vydává Romea. Píše reportáže a profilové rozhovory, její literárně zpracované příběhy skutečných lidí, kteří se potýkají s nějakou formou exkluze, vycházejí v rubrice Den na periferii. V zářijovém čísle jí vyšla povídka Letní Romance. V minulém roce také reagovala na literární výzvu nakladatelství Kher a napsala hororovou povídku Láska až za hrob, která byla zařazena do společné knihy povídek O mulo! Povídky o duchách zemřelých.

 

Renata Kováčová (1989)

Narodila se a celý život žije v Chomutově. Vystudovala Vyšší odbornou školu v Mostě, obor sociálně-právní činnost. Po rodičovské dovolené pracovala tři roky v Oblastní charitě Most jako terénní sociální pracovnice. V roce 2017–2019 se zúčastnila novinářského kurzu organizace Romea a působila jako stážistka ROMEA TV a externí investigativní redaktorka. Do časopisu Romano voďi přispívala články o písňových textech romských kapel, na serveru Romea.cz uveřejňuje své komentáře, v nichž se vyjadřuje k tématům, které hýbou společností. V roce 2019 reagovala na otevřenou literární výzvu nakladatelství Kher a napsala svou první povídku Cizí mrtví, která byla zařazena do společné knihy povídek O mulo! Povídky o duchách zemřelých.

 

Nikola Beljajevová (1986)

Pochází z Chomutova, kde vystudovala obchodní akademii a obor Informatika ve státní správě na zdejší vyšší odborné škole. Po rodičovské dovolené začala pracovat jako chůva v mateřské školce. Vloni se v 18. ročníku soutěže amatérských autorů Chomutovský kalamář umístila se svou povídkou S odvahou štěstí přichází na druhém místě. Napsala sbírku povídek Povídej a žij a román pro mládež Violina, Startuj, Líbelko, pro něž hledá vydavatele. Povídku Posel mrtvých, která byla otištěna v knize O mulo! Povídky o duchách zemřelých, napsala na popud literární výzvy nakladatelství Kher. Její povídka Zlatá rybka byla otištěna v časopisu Romano voďi.

 

O KNIZE

 

O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher, 2019)

Na otevřenou literární výzvu nakladatelství Kher zareagovala řada zkušených i začínajících romských autorů, které zaujalo zadání inspirovat se tradičním žánrem vakeribena pal o mule (vyprávění o duchách mrtvých) odrážejícím duchovní svět Romů, jejich víru v posmrtný život a přesvědčení, že se mrtví mohou zjevovat v různých podobách, komunikovat s živými, varovat je stejně jako je přivést do záhuby. Mezi Romy se stále běžně vyprávějí a plní důležitou sociální a kulturní roli.

      Jedenadvacet autorů se inspirovalo tradovanými příběhy, osobními prožitky a vlastní představivostí. Česko-romsko-slovenskou sbírku doplňují ilustrace Martina Zacha.

 

Nakladatelství Kher založili absolventi romistiky v roce 2012 s cílem podporovat, rozvíjet a propagovat literaturu Romů a romský jazyk. Více na www.kher.cz a facebookových stránkách.

 

Akce se konala za organizační a finanční podpory Výboru pro národnostní menšiny Statutárního města Chomutov, Nadace Bader Philanthropies a Ministerstva kultury České republiky.

 

 

 

 TOPlist