Zažít město jinak ve Slaném uvede duchařské povídky z O mulo!

V sobotu 19. září se od 16:45 hodin ve Slaném koná autorské čtení Stanislavy Mikové a Dany Hruškové, které představí své povídky vydané ve sbírce O mulo! Povídky o duchách zemřelých. Akce se koná v malebném parčíku u městského kina, které se nachází v zadním traktu historické budovy Vlastivědného muzea na Masarykově náměstí 159.

 

Program pro děti začíná již ve 14 hodin. Během odpoledne i čtení duchařských příběhů bude probíhat výtvarná dílna, kde si každý malý i velký zájemce bude moci vytvořit ilustraci k jedné z povídek. Ty budou vystaveny v podloubí u místní knihovny a muzea. Návštěvníci akce také budou moct navštívit fotokoutek a nechat se zvěčnit s rekvizitou představující romská přísloví.

 

Literární čtení se koná v rámci akce Zažij město jinak ve spolupráci se spolky AutoMat, Kher a Tosara, která se zaměřuje na vzdělávací a volnočasové programy pro sociálně znevýhodněné děti, mládež a rodiny.

 

Zažij město jinak jsou již tradiční sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Jsou založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a dalších subjektů.

Více na www.zazijmestojinak.cz .

 

 

O AUTORKÁCH

 

Ilona Ferková (1956) se narodila a žije v Rokycanech, kde po základní škole pracovala v dělnických profesích. Od 80. let byla zapojena v romském emancipačním hnutí, v 90. letech založila česko-romskou mateřskou školku. Kvůli těmto aktivitám čelila výhrůžkám, které ji donutily s rodinou emigrovat na několik let do Velké Británie. Debutovala v roce 1992 povídkovou knihou Mosarďa peske o dživipen anglo love (Zkazila si život kvůli penězům), následovala sbírka Čorde čhave / Ukradené děti (1996), v časopise Romano džaniben publikovaná próza Kalo, či parno / Černý, nebo bílý (2000) nebo Vakeriben pal e Anglija / Příběhy z Anglie (2008). Píše sociálně kritické povídky, ale zároveň, jako například v nejnovější dvojjazyčné knize Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa (2018), aktualizuje tradiční motivy romské lidové slovesnosti. Ze sbírky O mulo! Povídky o duchách zemřelých přečte svou povídku Mrtvý, nebo živý? / Mulo, či džido?

 

Stanislava Miková (1982) pochází ze slavného rodu Giňových a Mikových, kteří do Rokycan, kde se narodila, přišli po válce ze Slovenska. Vystudovala obor předškolní a mimoškolní pedagogika na Střední pedagogické škole v Berouně, v komunitním centru doučovala a vedla výtvarné kroužky, pracovala v praktické škole v Berouně jako asistentka pro sociálně znevýhodněné děti, v současnosti na ZŠ ve Králově Dvoře jako vychovatelka. Aktuálně pracuje na cyklu povídek o šestileté holčičce Janičce, který zasadila do období po revoluci a tak trochu se inspiruje zážitky z dětství, a na románu mapujícím rodinnou historii, jenž před svou smrtí začal psát její dědeček Andrej Giňa. Svou tvorbu uveřejnila ve sborníku Romano džaniben, v časopisu Romano voďi, na serveru Romea.cz ad. Ze sbírky O mulo! Povídky o duchách zemřelých přečte svou povídku Porušený slib.

 

O KNIZE

 

O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher, 2019)

 

Na otevřenou literární výzvu nakladatelství Kher zareagovala řada zkušených i začínajících romských autorů, které zaujalo zadání inspirovat se tradičním žánrem vakeribena pal o mule (vyprávění o duchách mrtvých) odrážejícím duchovní svět Romů, jejich víru v posmrtný život a přesvědčení, že se mrtví mohou zjevovat v různých podobách, komunikovat s živými, varovat je stejně jako je přivést do záhuby. Mezi Romy se stále běžně vyprávějí a plní důležitou sociální a kulturní roli.

Jedenadvacet autorů se inspirovalo tradovanými příběhy, osobními prožitky a vlastní představivostí. Česko-romsko-slovenskou sbírku doplňují ilustrace Martina Zacha.

 

Nakladatelství Kher založili absolventi romistiky v roce 2012 s cílem podporovat, rozvíjet a propagovat literaturu Romů a romský jazyk. Více na www.kher.cz a facebookových stránkách.

 

Autorské čtení se koná ve spolupráci s Tosara, o.s. Akce je finančně podpořena Bader Philantropies, Ministerstvem kultury ČR a Magistrátem hlavního města Prahy.

 

 

 

 TOPlist