Rozhovor s Karolínou Ryvolovu na Fandom.sk

Ve slovenském online časopise Fandom.sk, který se zaměřuje na žánry fantasy a horor, vyšel 13. května rozhovor s Karolínou Ryvolovou, editorkou knihy O mulo! Povídky o duchách zemřelých. Nejen o této poslední knize nakladatelství Kher, ale i o aktuální situaci romské literatury a plánech nakladatelství si s ní povídali Alexandra Pavelková a Ivan Kučera.

 

 

Rozhovor – Karolína Ryvolová: O rómskej literatúre vie len málokto

 

 

O mulo! je antológia hororových poviedok s rómskou tematikou od rómskych autorov. Okrem textov v češtine a slovenčine obsahuje poviedky v rómskom jazyku. Čo vás priviedlo na myšlienku vytvoriť túto knihu?

 

V romštině vznikla rovná polovina textů. Pro řadu našich autorů a autorek je romština mateřský jazyk, a i když ho v běžném životě užijí míň než kontaktní češtinu, respektive slovenštinu, o romských záležitostech se jim stejně nejlépe píše romsky.

Naše nakladatelství se věnuje výhradně romské literatuře, jejíž znevýhodněné postavení na knižním trhu se snažíme změnit. Chceme k psaní motivovat více Romů a k jejich dílu přilákat co nejširší publikum, proto hledáme atraktivní snadno stravitelné formy. V minulosti už jsme prostřednictvím tzv. otevřených výzev připravili sborníky na téma romských pohádek nebo vzpomínek na blízké, a tentokrát padla volba na tradiční žánr romské slovesnosti, vakeribena pal o mule – vyprávění o revenantech, vracejících se duchách mrtvých.

 

 

Komu je kniha určená? Kto je vaším cieľovým publikom?

 

Vycházíme ze dvou základních premis. Zaprvé, že o existenci romské literatury ví jen málokdo, a proto je potřeba tuto informaci šířit, aby se Romům na tomto prestižním poli dostalo zasloužené pozornosti. Cílíme tedy na většinové čtenáře, kteří jsou zpravidla příjemně překvapení, jak neotřelá a čtivá romská literatura je. Druhou premisou je relativní nízkorozpočtovost řady romských domácností. Nákup knih je často zbytnou záležitostí, proto všechny naše knihy poskytujeme také zdarma na internetu v podobě e-knih, aby se dostaly i tam, kde jsou nejpotřebnější. Nejvíc nás vždycky potěší, když na náš facebookový profil píší Romové z malých měst a vesnic, vyfotí se třeba s některou z našich knih anebo prostě hlásí, že něco z Kheru četli a jsou na své romské autory pyšní.

 

 

Myslíte, že témy rómskeho folklóru a mytológie môžu preraziť na knižnom trhu práve pre svoje osobitosti?

 

Romské psaní je v mnoha ohledech jiné než to většinové, jak ho známe z velkých světových literatur. Zkušeného čtenáře překvapí neobvyklými postupy a samozřejmě neotřelou tematikou, k níž patří i duchové mrtvých mulové. Jinak ale doufáme, že naše knihy nebudou potvrzovat klišé o Romech jako lidech s magickým myšlením a sklony ke spiritismu, ale že naopak pomohou od základu přebudovat představy majority tím, že dají Romům příležitost mluvit sami za sebe, po svém, o tématech, která je zajímají, což často dělají velice moderně, neohroženě a také hrdě. Chceme, aby se romská literatura stala součástí českého kánonu, ale ne jako folkloristická zvláštnost, ale jako svébytná nezávislá literatura.

 

 

Celý rozhovor naleznete na odkazu zde.

 

 

 

 TOPlist