Kher poprvé na Hithitu! Vybere se na romské duchařské povídky?

Nakladatelství romské literatury Kher spouští dnešním dnem na HitHit.cz svou první crowdfundingovou kampaň na vydání jedinečné sbírky povídek dvaceti současných romských autorů, kteří vyslyšeli květnovou literární výzvu a bez nároku na honorář napsali příběh s duchařským tématem.

 

 

Sbírka duchařských povídek inspirovaných tradovanými příběhy i osobními prožitky vyjde částečně dvojjazyčně, romsko-česky, a doprovodí ji ilustrace Martina Zacha. Podpořit vydání knihy, která čtenářům odkryje duchovní svět Romů, kteří neochvějně věří v existenci mulů, tedy duchů mrtvých, bude možné pouze jeden měsíc, od 10. září do 8. října.

 

Rozhodnete-li se finančně knihu romských hororek podpořit, máte na výběr z odměn ve formě knihy, vánočního přání, tašky s originálním potiskem, eko-kelímku na kávu, autorského linorytu, bytového čtení, účasti na křtu, či dokonce svého zpodobnění do knižní ilustrace! „S každým objeveným autorem, s každou vydanou knihou a jejím dalším nadšeným čtenářem se přesvědčujeme, že romská literatura nemá pouze hodnotu sama o sobě, ale i potenciál uhlazovat mezikulturní tření a získávat Romům společenský respekt a nejen umělecké sebevědomí,“ vysvětluje předsedkyně spolku Kher Radka Patočková, proč má smysl podporovat vydávání děl romských autorů.

 

„Byla by velká škoda nepředstavit tyto originální povídky etablovaných i zcela neznámých autorů nejen majoritě, která zhusta nemá o romské kultuře velké povědomí, ale i Romům, k nimž informace ze světa literatury z různých důvodů nedolehnou,“ dodává členka Kheru Karolína Ryvolová, která texty připravila k vydání a romské texty přeložila do češtiny.

 

Romská literatura je na pultech knihkupectví zastoupena zcela minimálně, zůstává neznámým fenoménem, odkázaným na pomoc zvenčí. „Za každým vydaným dílem se skrývá nejen obrovské úsilí vynaložené na získání financí, aby kniha mohla aspoň v malém nákladu spatřit světlo světa, ale i nutnost šířit základní povědomí o existenci této minoritní literatury, jejíž počátky spadají do 70. let minulého století. Věříme, že když se podaří vzbudit zájem o romskou literaturu, podaří se jejím představitelům vykročit směrem k větší nezávislosti,“ podotýká Patočková a zároveň děkuje všem, kteří se rozhodnou jakýmkoliv způsobem tvorbu romských autorů podpořit.

 

Více najdete na HitHitu a Facebooku nakladatelství Kher.

 

Vydání knihy je částečně financováno Úřadem vlády ČR v rámci programu Evropské charty na podporu regionálních a menšinových jazyků.

 

 

Organizace Kher, z. s. , byla založena absolventy romistiky FFUK v roce 2012 s cílem podporovat, rozvíjet a propagovat literaturu Romů a romský jazyk a současně vytvářet platformu, kde romští autoři budou moci snáze publikovat a čtenářům zpřístupňovat svoji tvorbu.

 

 

 

 

 TOPlist