KHER oslaví Mezinárodní den Romů čtením v Rudolfinu

Do letošních oslav Mezinárodního dne Romů se nově zapojí i romská literatura. V pražském Rudolfinu, jednom z mnoha míst oslav, tak 7. a 8. dubna 2019 kromě hudby zazní povídky výrazné prozaičky Ilony Ferkové a nestora romské literatury a dlouholetého iniciátora kulturního dění v Rokycanech Andreje Giňi.

 

Jako většina romských autorů i oni svojí tvorbou vzdávají hold romštině a romipen. Na půdě novorenesační budovy v rámci oslav romské kultury, probíhajících ve světě od roku 1990, zazní vedle češtiny přirozeně i romský jazyk. Literárního čtení se ujme herec Jan Cina, diváci uslyší i audio záznam povídky zesnulého Andreje Giňi v jeho nezaměnitelném romském podání. Literární čtení doplní obchůdek s literaturou Romů z produkce nakladatelství Triáda, Triton, KHER a z Knihovny Václava Havla.

 

Akce je součástí doprovodného programu oslav Mezinárodního dne Romů, které se na půdě Rudolfina konají vůbec poprvé. Česká filharmonie v režii zpěvačky a sbormistryně Idy Kelarové uvede projekt Šun Devloro – téměř tři stovky účinkujících z České a Slovenské republiky, Rumunska, Srbska, Švédska a Rakouska. Ve foyer bude k vidění výstava mapující šest let spolupráci České filharmonie a dětských zpěváků sboru Čhavorenge a prostory rozezní cimbálová muzika Ivana Heráka. Koncert bude přenášet ČT ART v pondělí 8. dubna od 20:20.

 

Autorské čtení je částečně financováno Programem na podporu integrace příslušníků romské menšiny Ministerstva kultury ČR.

 

 

 

 

 

 TOPlist