Uvedení nové knihy romské autorky Ilony Ferkové

PRAHA, Knihovna Václava Havla 4. 12. 2018 19:00 - Nakladatelství romské literatury KHER vydává dlouho očekávanou knihu Ilony Ferkové Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa. Deset povídek převážně ze současnosti spojuje postava švorcáka a smolaře Kaštánka, který v rokycanské herně vypráví příběhy za pivo.

 

Ilona Ferková (*1956), neteř spisovatele Andreje Gini, pochází z význačné muzikantské a vypravěčské rodiny. Upozornila na sebe v 90. letech dvěma útlými prozaickými sbírkami, Mosarďa peske o dživipen (1992) a Čorde čhave / Ukradené děti (1996), v nichž se odchýlila od hlavního pamětnického proudu romského psaní a zaměřila se na každodenní problémy sužující romské komunity jako hazard, domácí násilí, odebírání dětí do ústavní péče, nedobrovolné sterilizace romských žen apod. „Všechny příběhy, které jsem napsala, jsou ze života Romů, kteří prožili dobré i zlé,“ říká autorka. „Obecně jsem měla ráda, když někdo vyprávěl, a to mě přivedlo k tomu, že jsem začala psát.“

 

V novince situované do herny na náměstí v Rokycanech vypráví Rom Kaštánek historky za pivo a rum. „V cyklu o Kaštánkovi Ferková vystupuje na obranu všech lidí na okraji společnosti bez ohledu na jejich etnický původ,“ soudí romistka Karolína Ryvolová, „přesvědčivě dokazuje, že i gambleři, dlužníci a bezdomovci mají svou hrdost, a především vzájemnou solidaritu.“ Ilona Ferková své příběhy sesbírané mezi lidmi píše romsky, protože jak sama říká, „romština v sobě nese naše tradice, kulturu, lásku i smutek.“ Kniha vychází v romsko-českém dvojjazyčném vydání s ilustracemi Martina Zacha.

 

Nakladatelství romské literatury KHER bylo založeno v roce 2012 skupinou romistů v čele s Lukášem Houdkem a Radkou Patočkovou-Steklou. Chtěli vytvořit demokratickou platformu pro romskou literaturu, kterou mainstreamová nakladatelství z obav z finanční návratnosti obvykle odmítají a romští čtenáři si ji často nemohou dovolit. Po osmi elektronických titulech přináší nakladatelství svou papírovou prvotinu se vším, co k ní náleží, tj. především kvalitní grafikou a originálními ilustracemi.

 

Kniha vyšla díky finanční podpoře Úřadu vlády České republiky, Rady vlády pro národnostní menšiny a Velvyslanectví USA v České republice.

 

Titul je rovněž volně ke stažení ve formátu pdf v rubrice E-knihy zde.

 

 

 TOPlist