KHER veze do škol novou knihu Ilony Ferkové

Nová romsko-česká kniha Ilony Ferkové je na světě! Čtenáře usadí mezi štamgasty do rokycanské herny, ale zavede i do slovenské osady, za Kanál do Anglie či doprostřed magického rituálu pokeriben.

 

Jedné z nejúspěšnějších romských autorek vyšla nová, romsko-česká povídková kniha Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa. I když nakladatelství KHER doposud vydávalo převážně eknihy, toto dílo je tištěné – bezdomovec Kaštánek, známá to rokycanská figurka, tak se svým vyprávěním, u kterého se tají dech hospodské Lídě i jihnou otřelí štamgasti, pronikne na noční stolky, kam nové dílo Ilony Ferkové bezpochyby patří. Stylové ilustrace Martina Zacha umocňují celkový zážitek z díla, a proto vám prozradíme už jen jediné - na konci knihy si budete říkat: „Ještě jednu, Ilono!“

 

Knihu je možné získat i s podpisem autorky 4. prosince 2018 od 19 hodin na křtu v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1), nebo zasláním žádosti s uvedením poštovní adresy na email nakladatelstvi@kher.cz. Knihu, jež je neprodejná, zašleme zájemcům na dobírku. Titul je rovněž volně ke stažení ve formátu pdf v rubrice E-knihy zde.

 

KHER veze do škol novou knihu Ilony Ferkové a semináře o romské literatuře pro žáky i pedagogy

 

Romská literatura díky Ferkové míří nejen do domácností, ale i do základních škol. KHER nabízí žákům a učitelům 2. stupně základních škol jedinečné setkání s autorkou rámované informacemi o romské literatuře a romštině. Semináře jsou určené žákům 8. a 9. ročníků a jejich učitelům či asistentům pedagoga.

Na seminářích se žáci, někteří vůbec poprvé(!), dozvědí o existenci romské literatury, její historii, rysech, autorech a dílech, ale také o romštině jako jazyku literárního vyjádření. Odměnou za pozornost jim bude osobní setkání s Ilonou Ferkovou a romskou básnířkou Renátou Berkyovou, autorkou intimních a milostných básní, a četba z jejich díla.

Učitelé se o romské literatuře dozvědí podrobněji, navíc uslyší o možnostech jejího zapojení do výuky jakožto rovnoprávného vzdělávacího nástroje vedle běžně zavedených děl české a zahraniční literatury, a to na příkladu metodické vzdělávací publikace ROZUMMĚNÍ. Literatura Romů (nejen) ve výuce romských žáků, nebo díky vlastní volbě z rostoucí sbírky romské literatury. Zúčastněným školám dovezeme zdarma pro jejich knihovny několik výtisků metodické příručky i Ferkové nové knihy.

 

Cílem projektu je tedy nejen vydání díla romské autorky a skrze něj podpora romštiny, ale i propagace romské literatury tam, kde má toto nekonfliktní téma největší potenciál sblížit dvě skupiny - navíc té menší z nich pomoci pozdvihnout sebevědomí.

 

 

V případě zájmu o seminář na vaší škole nás co nejdříve kontaktujte na nakladatelství@kher.cz, do konce roku zbývá pár volných termínů!

 

Projekt Romština a literatura Romů jako klíč ke vzájemnému pochopení je realizován díky finanční podpoře Úřadu vlády České republiky, Rady vlády pro národnostní menšiny a Velvyslanectví USA v ČR.

 

 

 TOPlist