Nakladatelství KHER vydává prvotinu Ladislava Husáka

Praha - Nakladatelství romské literatury KHER vydává novelu Žurka Ladislava Husáka. Ta čtenáře provede životem jedné z romských osad – od jara až do zimy. Publikace vychází jako e-kniha a je na stránkách nakladatelství ke stažení zdarma.

 

Ladislav Husák se narodil do romské osady na východním Slovensku, kde krátce žil, než se rodina přestěhovala do bytovky v obci mezi majoritu. Husák přesto do osady pravidelně chodil za svými příbuznými a kamarády. Když mu bylo třináct let, odešla rodina do Čech za prací.

Autor prostřednictvím své pozoruhodné prvotiny pojmenované po jedné z hlavních postav nepřímo na své zážitky a vzpomínky na rodnou osadu navazuje a jsou mu předlohou pro sbírku fiktivních příběhů. Novela je zasazena do neurčitého časového období. Z okolností vyprávění však vyplývá, že se děj odehrává ještě před druhou světovou válkou.

Žurka je především oslavou tradičních romských hodnot, zvyků nebo silných a hrdých romských charakterů. V příběhu se proto čtenář setká jak s romskou svatbou nebo obyčeji spojenými se smrtí, tak i s vírou v duchy zemřelých. Jednotlivé příběhy lavírují na hranici mezi komikou a tragikou, podobně jako život samotných Romů, kterým velmi často nechybí v obtížných životních situacích vtip a nadhled. Autor ve své knize také na mnoha místech vzdává hold instituci tradičního vyprávění, jež dříve do určité míry nahrazovalo vzdělání, kterého se Romům z různých důvodů nedostávalo. Jeho posluchači se skrze příběhy postav učili rozlišovat mezi dobrem a zlem, hrdinové současně vykazovali takové vlastnosti, jaké se od řádných členů romského společenství očekávaly.

Novela Žurka vychází jako e-kniha. Je zdarma ke stažení na stránkách nakladatelství www.kher.cz. Publikace vznikla v rámci projektu „Číst, abychom porozuměli" financovaného z dotačního programu Úřadu vlády ČR „Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků na rok 2014".

 

Ladislav Husák: Žurka

61 stran

KHER, 2014


Medailon autora Ladislava Husáka naleznete zde.


Publikace je ke stažení zde.

 

 

 TOPlist