Tóny z okrajů představí hudbu marginalizovaných skupin

Praha – Nakladatelství romské literatury KHER a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze vydávají kolektivní monografii Tóny z okrajů: Hudba a marginalita. Tým autorek se v ní na základě svých terénních výzkumů zabývá hudbou marginalizovaných skupin v rozličných světových zemích. Monografie je tak první odbornou publikací nedávno vzniklého nakladatelství specializujícího se na vydávání e-knih. Tóny z okrajů jsou zdarma ke stažení na webu Kher.cz.

 

Hudbu lze nejen poslouchat a provozovat, ale také o ní přemýšlet. Odhaluje nám totiž mnohé o nás samých a společnosti kolem nás. Co mají například společného čeští Romové tleskající koncertu v Rudolfinu, Židé zpívající v pražských synagogách, vídeňští Češi na plese, zpěváci žánru fado v Lisabonu a hinduistické mnišky zpívající duchovní písně? Hudba reflektuje, respektive posiluje skupinovou identitu, což platí o to více v případě menšin. Přední česká etnomuzikoložka Zuzana Jurková z nově založeného Institutu etnomuzikologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy vydala společně se svými studentkami knihu o situacích, kdy se jedinec nebo skupina nacházející se na okraji hlavního proudu snaží svou situaci změnit. Hudba tu pak slouží jako nástroj této snahy, a zároveň jako její zrcadlo.

 

„Publikace vychází jako dvojjazyčná (česko-anglická) a navíc v různých formátech jako e-kniha v pdf, kindle a ePub verzi, což jsou formáty pro etnomuzikologii obzvlášť vhodné, takže bude lehce dostupná širokému publiku u nás i v zahraničí," vysvětluje Zuzana Jurková. Knihu doplňují autentické fotografie a video ukázky z terénních výzkumů. Ty jsou dostupné na stránkách nakladatelství.

 

„Kolektivní monografie Tóny z okrajů je pro KHER jedinečnou příležitostí odstartovat realizaci svého záměru věnovat se kromě publikování a propagace literární tvorby Romů také odborné, zejména potom romistické, literatuře. Ta, přestože často přináší zásadní a jedinečné informace o životě marginalizovaných skupin, většinou zůstává ve skrytu a je tak určena pouze okruhu zasvěcených akademiků. Jejich zveřejněním formou e-knih dostupných zdarma můžeme tato zjištění šířit dále mezi veřejnost," uvádí k pohnutkám nakladatelství KHER jeho předseda Lukáš Houdek.

 

Nakladatelství KHER vzniklo v dubnu 2012 na myšlence dlouhodobě podporovat vznik, propagaci a rozvoj literatury Romů. V době rozmachu internetu a elektronických čteček knih se tak snaží čelit doposud komplikované distribuci děl romských autorů k romským i neromským čtenářům využitím virtuálního prostoru. Nakladatelství během posledního roku vydalo dvě beletristické publikace. První z nich je sborník pohádek romských autorů Otcův duch, druhou novela Ireny Eliášové Listopad. V prosinci loňského roku pak představilo příručku pro učitele (nejen) romských žáků ROZUMMĚNÍ, která ukazuje možnosti zapojení romské literatury do výuky.

 

Publikace je ke stažení zde.

 

 TOPlist